Příběh unikátního českého startupu Luxiom

TOM&MAIAELEKTRA

Zde se dočtete, jak se podařilo designérovi Tomášovi Hovorkovi, absolventovi pražské UMPRUM, dovést svůj projekt, unikátní systém osvětlení LUXIOM, do úspěšné realizace na výstavě v GALERII CZECHDESIGN.

Jedineční svítidla budou v GALERII CZECHDESIGN, Vojtěšská 3, Praha 1, vystavený pouze do 4. 3. 2016, proto se svou návštěvu neváhejte!!!

Na naše otázky odpověděl nadějný designer Tomaš Hovorka.

1) Váš startup LUXIOM se dostal do povědomí mnoha lidí, mimo jiné i díky vaší výstavě, která probíhá v GALERII CZECHDESIGN od 29. 1. do 4. 3. 2016. Povězte mi, o čem váš startup přesně je?
Osm let jsem tu a tam vyvíjel modulární osvětlení. Nyní se nám s tímto startupem jménem Luxiom podařilo vyjít ven a odprezentovat ho veřejnosti. Cílem startupu bylo dostat produkt na trh a spolu s ním i možná netradiční interakci zákazníků, kteří mohou ovlivňovat celý vzhled produktu. Prozatím mají k výběru z deseti barev všech komponentů, z několika tvarů svítidel kolekce Stars a třech velikostí. Je nutné podotknout, že dosavadní práce byla čistě o přípravách. Díky projektu CzechEkosystem se nám dostalo velmi důležité informační a analytické podpory a především nás projekt držel v chodu, což se před ním dělo jen sporadicky.  V tuto chvíli jsme představili kolekci „Stars“, na které si především chceme vyzkoušet všechny procesy spojené s reálným fungováním firmy. Odladit co nejvíce nedostatků a pustit se do dalších kolekcí, které budou mít podobný stavebnicový charakter ale jiný základní prvek, ze kterého se svítidla budou skládat.  

2) V čem by byly začátky podnikání obtížnější, kdybyste se nezúčastnili projektu CzechEkoSystem realizovaným Agenturou CzechInvest?
Prakticky úplně ve všem. Díky profesionálnímu poradenství, kterého se nám dostalo v rámci projektu CzechEkoSystem, jsme získali potřebné know-how do začátku podnikání od profesionálů ve svém oboru s prakticky minimálními investicemi. Projekt CzechEkoSystem nám velice usnadnil a urychlil celý start. Díky němu jsme ocitli s finálním produktem v galerii czechdesign jen několik měsíců po skončení projektu. Pokud bychom se projektu neúčastnili, museli bychom všechny informace vyhledávat a vše bychom se učili z dostupných zdrojů.

3) Vaše osvětlení je velmi originální, každý si může vytvořit pomocí Vámi navržených geometrických tvarů různé velikosti a tvary osvětlení. Co si vaši klienti nejraději vybírají? Jsou kreativní nebo se raději drží zaběhnutých tvarů?
Musím říct, že vždy se zákazníkům svítidla líbí víc na vlastní oči. Potom chtějí většinou to, co vidí, a to maximálně v odlišnosti jiných barev. Teprve následovně v nich začnou rozpoznávat možnosti, které systém nabízí. Pokud nemáte zkušenost s mnohostěny nebo s prostorovou geometrií, nezačnou se Vám hned rodit nápady, jak by co mohlo vypadat. Je to na nás, abychom lidem ukázali všechny možné tvary, velikosti, barevnosti, vizuální podobu jednotlivých segmentů, možnost ovlivnit svítivost, udělat z jedno svítidla dvě, jedno dát na zem a druhé na strop. Je to sběr mnoha materiálů, který musíme zákazníkům logicky a jednoduše představit. Na tom pracujeme dál a nejspíš to jen tak neskončí.

4) Počátky vašeho startupu sahají osm let zpátky do roku 2008, kdy jste studoval na Holandské univerzitě. Myslíte, že Vás váš zahraniční pobyt ovlivnil?
To rozhodně ano. Ač jsme v Evropě, každá země má svoje specifické znaky. Na Holandsku se mi vždycky líbilo, že vypadá jako zmenšenina světa, který znám já. Zároveň mě dost často překvapovalo, jak pestrá, odvážná ale zároveň hravá holandská architektura je. Stejné to bylo při studiích. V podstatě šlo o experimentování, hru s materiály a testování jejich limitů. Nebo čistě abstraktní vymýšlení standardních produktů během několika sekund. Takový přístup mi přišel ze začátku skoro až středoškolský, nicméně skrývá se v něm svoboda, která mě nadchla.

5) Jaké máte plány do budoucna? Co byste chtěl ještě v příštích letech dokázat?
Rozhodně chci pracovat dál na projektu Luxiom. Po odzkoušení procesů bychom rádi pronikli na zahraniční trhy. Chceme vytvořit další kolekce. Spolupracovat s dalšími designéry. Zaměřit se více na architekty a vytvořit s nimi originální instalace a ukázat tak rozmanité možnosti.  Mimo to mám vymyšlené další projekty, které bych chtěl v budoucnu zrealizovat. Všechno to bohužel najednou dělat nejde a nic není možné hned. Jde o vývoj a věřím, že je u nás nastavený správným směrem.